Takto malé místnosti byly vytvořeny pouze k jednomu účelu. To se dále uvádí Kanál 24.
K tématu Proč se v chruščovovských domech dělalo okno mezi kuchyní a koupelnou: objevila se nápověda.
Proč jsou kuchyně v bytech tak malé
Rodinná večeře v kuchyni v chruščovce byla opravdovou výzvou, protože není snadné se vejít do místnosti o rozloze pouhých 5 – 6 metrů čtverečních. Vaření a každý pohyb na tak malém prostoru je skutečné umění.
Proč tedy byly kuchyně a chruščovky obecně tak malé? Odpověď na to je jediná – historie. Faktem je, že ve dvacátých letech se země vzpamatovávala z občanské války, ve třicátých letech nebyla výstavba bytových domů tak běžná, pak přišla druhá světová válka, dlouhé poválečné období a teprve v šedesátých letech se začaly masově stavět bytové domy.
Tehdy se začaly objevovat právě ty chruščovovky. Tehdy měla sovětská vláda jediný cíl – poskytnout střechu nad hlavou co největšímu počtu svých občanů. První sovětské domy nemusely mít ani kuchyň, protože občané museli „pracovat pro blaho státu“.
Kuchyně v Chruščůvce / Foto: Unsplash
Po druhé světové válce si vyčerpaný SSSR nemohl dovolit stavbu Stalinoků jako dříve. Náklady na výstavbu byly maximálně sníženy. Výtahy, sklepy, šachty na odpadky – vše bylo odstraněno. Místo toho byly navrženy malé byty, které pokryly minimální potřeby.
V těchto podmínkách si architekti mohli dovolit navrhovat kuchyně o maximální rozloze 6 metrů čtverečních, s výškou stropu 2,5 metru a šířkou místnosti 2,2 metru. Vedle ní se nacházela malá spižírna, kde bylo možné skladovat některé věci nebo potraviny.
Takové kuchyně samozřejmě rodinu omezovaly, proto je později začali spojovat s obytnými místnostmi, aby měli více prostoru. Chruščovovky dodnes dostávají nový život. Moderní renovace a technologie dokáží oživit jakýkoli prostor a udělat z něj pohodlný prostor pro život.