Jak píše Channel 24 s odkazem na Southern Living, na rozdíl od laminátu, linolea, koberce nebo kamene vyžadují parkety zvláštní péči. Jak takovou podlahu čistit, vám prozradíme dále.
K tématu Snadno a bez námahy: Jak dostat rukojeť z nábytku a oblečení?
Jak často hloubkově čistit dřevěnou podlahu
Pravidelná údržba parketové podlahy pomáhá udržovat její vzhled a prodlužuje její životnost. Místa s vysokým provozem je třeba denně vysávat nebo vytírat prach. Rozlité tekutiny a skvrny by se měly okamžitě vyčistit, aby se zabránilo jejich nasáknutí.
Každých několik měsíců se však doporučuje kompletní vytření podlahy vlhkým mopem. Dřevo je poréznější materiál, takže jeho kontakt s vlhkostí nemůže být dílčí.
Co byste měli zvážit, než začnete s úklidem
Než se pustíte do hloubkového čištění, je důležité vyvarovat se některých chyb. Odborníci radí:
-
Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, protože mohou poškrábat povrch. Nejlepší volbou pro čištění je jemná směs mýdla a vody.
-
Nepoužívejte alkalické látky, jako je neředěný ocet, který může způsobit zmatnění povlaku.
Dřevěné podlahy byste neměli čistit často / Foto: Freepik
-
Pokud používáte ocet, zřeďte ho s vodou v poměru 50/50.
-
Vyvarujte se nadměrného zvlhčování, aby nedošlo k poškození dřeva a jeho deformaci.
Návod na hloubkové čištění parket krok za krokem
Začněte tím, že povrch očistíte od prachu a drobných nečistot pomocí prachového mopu nebo vysavače. Používáte-li vysavač, přizpůsobte jej podlaze, aby nedošlo k poškrábání.
Poté namočte hadr do teplé vody, dobře jej vyždímejte a podlahu vytřete. Můžete použít speciální přípravek na čištění dřevěných podlah. Hlavním pravidlem je omezit vlhkost na minimum.
Po čištění podlahu otřete měkkým hadříkem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost a zabránili jejímu poškození.
Nakonec zkontrolujte, zda na povrchu nejsou odolné skvrny. Pomocí stěrky jemně odstraňte nečistoty mezi prkny. Kromě toho lze použít antibakteriální dezinfekční prostředek.